Ludzka stopa jest niesamowitym systemem, z unikalnym zestawem receptorów dla każdej z jej funkcji. Od kontroli postawy do informacji sensorycznej, system ten dostarcza wielu informacji, które pomogą ci zrozumieć i manipulować twoim ciałem. Ten artykuł przedstawia główne receptory znajdujące się na podeszwie stopy, w tym receptory kontroli postawy. Poznaj funkcje tych receptorów i dowiedz się, w jaki sposób są one zaangażowane w kontrolę postawy i mechanorecepcję.
Podeszwa stopy
Stopa ludzka jest niezwykłą strukturą łączącą złożoność mechaniczną i wytrzymałość strukturalną. Jej funkcja jako silnika napędowego i fundamentu pozwala jej wytrzymać ogromne naciski. Stopa charakteryzuje się również dużą elastycznością i sprężystością. Receptory czuciowe stopy wysyłają do mózgu informacje zwrotne o otaczającym ją środowisku i pomagają w utrzymaniu równowagi i postawy. Stopa ludzka zawiera również sieć receptorów przypominających skórę na podeszwie, które reagują na dotyk, rozciąganie i nacisk.
Wrażliwość receptorów czuciowych stopy wzrasta około 40 roku życia, a podeszwa zawiera 4 rodzaje zakończeń nerwowych. To wyjaśnia, dlaczego podeszwa stopy jest tak wrażliwa na dotyk. Stopa odbiera impulsy z prędkością 50 ms, czyli dwa razy szybciej niż skurcze szybkich włókien mięśniowych. Z tego powodu idealny but do biegania powinien umożliwiać użytkownikowi lądowanie na przedniej części stopy przy jednoczesnym maksymalnym stymulowaniu jej receptorów.
Mechanoreceptory
Mechanoreceptory na stopach nie są dobrze zbadane. Większość badań skupia się na owłosionej skórze łydki lub granicy stopy. W rezultacie, niewiele informacji jest dostępnych na temat mechanoreceptorów obecnych w podeszwie stopy. W tym badaniu skupimy się na podeszwie stopy i jej wpływie na równowagę i chód. Aby zrozumieć działanie tych receptorów, będziemy musieli zbadać ich rozmieszczenie i wrażliwość na różne siły.
Mechanoreceptory na stopach pełnią ważną rolę w kontroli postawy. W jednym z badań sprawdziliśmy rolę mechanoreceptorów skórnych w kompensacyjnych adaptacjach w obecności zmniejszonej informacji skórnej. Testowaliśmy 16 zdrowych osób w kontrolowanym środowisku z otwartymi i zamkniętymi oczami. Użyliśmy ręcznego przetwornika siły do rozciągania skóry podeszwowej stopy o różnym stopniu rozciągnięcia. Wielkość rozciągnięcia była mierzona przez porównanie siły wywieranej na skórę z odpowiednią aktywnością uwalniania.
Wejście sensoryczne
Wejście sensoryczne na stopach jest ważne dla ruchu i równowagi. Nasze stopy są bardzo cenną częścią naszego ciała i mają dużą koncentrację nerwów ruchowych i czuciowych. Mózg przypisuje stopom więcej neuronów niż reszcie ciała, co powoduje ogromną zmienność naszych ruchów. Stopa podłużna zawiera kilka receptorów, które są szczególnie wrażliwe na wejście sensoryczne. Receptor S1 i receptor AV1, które reagują na gładkość i chropowatość powierzchni, są szczególnie ważne dla naszej równowagi i stabilności.
Neuropatia w stopach może być wynikiem wielu stanów patologicznych, w tym cukrzycy. Zmniejszenie czucia na powierzchni podeszwowej stopy może prowadzić do urazów skórnych. Ponadto zaburzone są inne układy czuciowe stopy i stawu skokowego, co może zwiększać ryzyko urazów związanych z upadkiem. Zmniejszona funkcja czuciowa stopy i kostki skutkuje obniżeniem wyników testów stabilności postawy i subiektywnym odczuciem niestabilności. Może to być ważną przyczyną zwiększonego ryzyka urazów związanych z upadkiem u pacjentów z neuropatią czuciową.
Kontrola posturalna
System kontroli posturalnej składa się z szeregu czujników sensorycznych zlokalizowanych w różnych częściach ciała. Jego właściwości funkcjonalne są określane na podstawie oceny środka masy, rozkładu ciśnienia w poszczególnych segmentach ciała, masy przetwarzanych informacji sensorycznych oraz aktywności obwodów neuronalnych. Zróżnicowana ekspresja poszczególnych receptorów w różnych częściach ciała służy do określenia strategii posturalnej. Oprócz cech funkcjonalnych tych receptorów, na kontrolę postawy wpływają różne patologie.
Kilka badań sugeruje, że receptory w podeszwie stopy odgrywają rolę w kontroli posturalnej. Są one odpowiedzialne za odczucia związane z równowagą w pozycji stojącej. Na przykład, mechaniczna stymulacja skóry podeszwowej została powiązana z kołysaniem posturalnym. Efekt ten można zwiększyć poprzez zmniejszenie ilości informacji skórnych na stopie lub nodze, np. poprzez założenie mankietu lub schłodzenie nogi. Zmniejsza to podporę podeszwową i zmienia kompensacyjne reakcje krokowe.
Podobne tematy