Istnieje kilka różnych warunków, które mogą powodować uczucie mrowienia w stopach. Należą do nich stwardnienie rozsiane, zespół cieśni nadgarstka, cukrzyca i niedobór witamin. Wizyta u lekarza pomoże Ci ustalić, czy mrowienie jest związane z którymś z tych schorzeń, czy z czymś innym. Lekarz zbada również Twój refleks, równowagę i zdolność do odczuwania wrażeń. Jeśli masz uporczywe mrowienie stóp, lekarz prawdopodobnie będzie chciał wykonać dodatkowe badania krwi, badania obrazowe oraz testy nerwów i mięśni. Często mrowienie stóp jest objawem choroby, która wymaga dalszego leczenia.
Stwardnienie rozsiane powoduje mrowienie w stopach
Parestezja, czyli mrowienie w stopach, jest częstym objawem SM. Może rozpocząć się w dłoniach lub stopach i stopniowo przemieszczać się w górę ciała. Parestezja może również pojawiać się w dłoniach i stopach o innych porach dnia. Chociaż parestezja często nie prowadzi do znacznej niepełnosprawności, może wskazywać na nawrót choroby. Ponadto objawy te mogą utrzymywać się przez długi czas.
Objawy SM mogą dotyczyć każdej części ciała, w tym stóp. W obszarze dotkniętym chorobą może wystąpić drętwienie lub mrowienie, które może wpływać na równowagę i koordynację. Innym objawem MS jest trudność w chwytaniu i trzymaniu przedmiotów. Inne objawy obejmują trudności w mówieniu i jedzeniu. Dlatego ważne jest, aby odwiedzić lekarza, jeśli zauważysz zmiany w odczuwaniu w stopach.
Zespół cieśni nadgarstka powoduje mrowienie w stopach
Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują drętwienie i mrowienie w palcach. Ból może również promieniować do ramienia. Możesz odczuwać ból, osłabienie i mrowienie w palcach i dłoniach, ale nie możesz stwierdzić, czy masz zespół cieśni nadgarstka. Jest on spowodowany uciskiem na nerw pośrodkowy, który znajduje się w dłoni. Może to powodować mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp. Schorzenie to dotyka obu rąk i jest częściej spotykane u kobiet.
Wąskie przejście w nadgarstku zwane tunelem nadgarstka chroni nerw pośrodkowy, który biegnie od przedramienia do dłoni. Nerw ten zapewnia czucie w palcach oraz po stronie dłoniowej kciuka i palca wskazującego. Nerw ten kontroluje również palec środkowy i małe mięśnie u podstawy kciuka. Gdy nerw ten jest uciskany, może powodować drętwienie i mrowienie w palcach. Zespół cieśni nadgarstka jest zwykle diagnozowany i leczony przez lekarza, a jego celem jest przywrócenie normalnej funkcji ręki i przywrócenie dotkniętych obszarów.
Cukrzyca powoduje mrowienie w stopach
Objawem cukrzycy może być uczucie mrowienia w stopach lub palcach. Mogą się one wahać od ledwo wyczuwalnych do niezwykle bolesnych. Ból może powodować brak tchu i może być wywołany przez różne bodźce. Diabetycy mogą również doświadczać nadwrażliwości na przedmioty, takie jak prześcieradła lub buty. W rezultacie, mogą one nie być w stanie uzyskać dobry sen w nocy. Posiadanie nasilonego bólu może zakłócać sen, co może prowadzić do różnych komplikacji.
Kiedy tak się dzieje, twoje ciało może przestać wysyłać wiadomości do mózgu, co może prowadzić do komplikacji. Twoje stopy mogą również rozwijać wrzody i infekcje. Jeśli jesteś cukrzykiem, ważne jest, abyś zwracał uwagę na swoje stopy i przestrzegał harmonogramu opieki diabetologicznej. Dbanie o stopy ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania poważniejszym powikłaniom, takim jak gangrena i wrzody. Z tego powodu ważne jest, aby co kilka miesięcy odwiedzać swojego dostawcę usług medycznych w celu skontrolowania stóp przez lekarza.
Niedobór witamin powoduje mrowienie w stopach
Jeśli odczuwasz mrowienie w stopach, możesz mieć niedobór pewnych witamin. Witaminy te są niezbędnymi składnikami odżywczymi, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Brak tych witamin może spowodować uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do drętwienia i mrowienia w stopach. W niektórych ciężkich przypadkach, objawy te mogą uniemożliwić ludziom wykonywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie. W takich przypadkach należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.
Inną przyczyną mrowienia w stopach jest niedobór witaminy B12. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Kiedy masz niski poziom witaminy B12, układ nerwowy jest uszkodzony i może wystąpić mrowienie i drętwienie. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów i zmniejszenia zdolności do chodzenia i utrzymywania równowagi.
Alkoholizm powoduje mrowienie w stopach
Stan znany jako neuropatia alkoholowa może dotyczyć stóp, dłoni, ramion i nóg. Może powodować drętwienie i ból w stopach i dłoniach, a także powodować utratę równowagi. Objawy neuropatii alkoholowej mogą nie być od razu oczywiste, ale mogą być trwałe, jeśli pozostaną nieleczone. Osoby dotknięte chorobą mogą odczuwać niewielki ból lub nie odczuwać go w ogóle, albo mogą jedynie zauważyć mrowienie i drętwienie w jednym lub kilku z tych obszarów.
Aby uniknąć dalszego uszkodzenia nerwów, alkoholicy powinni powstrzymać się od picia alkoholu. Objawy neuropatii alkoholowej mogą być łagodzone przez suplementy witaminowe i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Objawy mogą być kontrolowane przy pomocy specjalisty. W niektórych przypadkach, pacjent może wymagać poddania się badaniu fizycznemu i badaniom krwi, aby ustalić, czy przyczyną dolegliwości jest alkohol. Jeśli pacjent ma historię rodzinną drętwienia i mrowienia, powinien zwrócić się do lekarza w celu zajęcia się tym schorzeniem.
Niedobór witamin powoduje mrowienie w dłoniach
Mrowienie w dłoniach i stopach może być spowodowane niedoborem witamin, który może być spowodowany brakiem pewnych składników odżywczych. Oprócz mrowienia i bólu w dłoniach i stopach, niedobór witaminy B12 wpływa również na nerwy i może powodować uszkodzenia neurologiczne. Witamina B12 znajduje się w mięsie, fasoli i roślinach strączkowych, a także jest obecna w olejach roślinnych. Osoby spożywające rafinowane ziarna i będące weganami mogą również doświadczać objawów niedoboru witaminy B12, w tym drętwienia i mrowienia w dłoniach i stopach.
Istnieje kilka przyczyn mrowienia i drętwienia w dłoniach i stopach. Pracownik służby zdrowia prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizyczne, aby ustalić, czy przyczyną mrowienia w dłoniach i stopach jest niedobór witaminy. On lub ona będzie również sprawdzić odruchy i przetestować poziom hormonów tarczycy. Jeśli przyczyną jest niedobór witamin, leczenie może być proste i można je odwrócić poprzez zmianę diety i suplementy dostępne bez recepty. Fizykoterapia może być zalecana, jeśli problem się utrzymuje lub jest wynikiem innej dolegliwości.
Podobne tematy