Uroda i Beauty

Klasyczne rozwiązania na częste problemy, proste odpowiedzi na trudne pytania.

  • Lista Wpisów
    • Piękne Włosy
    • Paznokcie
    • Fryzura
    • Makijaż
    • Skóra
    • Stopy
  • Kontakt i Redakcja
  • O Nas
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Aa

Uroda i Beauty

Klasyczne rozwiązania na częste problemy, proste odpowiedzi na trudne pytania.

Aa
Search
  • Lista Wpisów
    • Piękne Włosy
    • Paznokcie
    • Fryzura
    • Makijaż
    • Skóra
    • Stopy
  • Kontakt i Redakcja
  • O Nas
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Stopy

Haluksy na stopach – jaka jest procedura ich usuwania?

23 czerwca, 2022
Haluksy na stopach – jaka jest procedura ich usuwania?

Usunięcie Halluksa na stopach polega na chirurgicznym skróceniu długiego pierwszego śródstopia, aby umożliwić ruch stawu. Zabieg ten obejmuje również usunięcie kostnych występów wokół stawu, takich jak sesamoidy. Poprawia to zakres ruchu i zmniejsza ból. Sezamoidy to małe kości znajdujące się pod kością dużego palca. Często ulegają one powiększeniu w stawach artretycznych i mogą przyczyniać się do powstania tego schorzenia.

Na skróty:
1 Cheilektomia
2 Syntetyczny implant chrząstki
3 Arthrodesis
4 MUA
5 Wewnątrzstawowe zastrzyki sterydowe
6 Leczenie nieoperacyjne

Cheilektomia

Cheilektomia w przypadku halluksów na stopach jest wysoce skuteczną metodą leczenia chirurgicznego w przypadku halluksów sztywnych w stadium końcowym i ma kilka korzyści w porównaniu z innymi procedurami. Metoda ta polega na usunięciu dwudziestu do trzydziestu procent grzbietowej głowy śródstopia, rozwiązując problem zdenudowanej chrząstki i tworzenia się osteofitów. Dr Hook wykonał pierwszą cheilektomię z powodu hallux rigidus na Środkowym Zachodzie. Jest związany z Mercy Hospital and Medical Center w Chicago.

Cheilektomia usuwa dużą ostrogę kostną, która zwykle stanowi od trzydziestu do czterdziestu procent kości. Dzięki temu powstaje więcej miejsca dla dużego palca, co łagodzi ból i przywraca zakres ruchu. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu ogólnym, ale do znieczulenia nogi można zastosować znieczulenie regionalne. Podczas rekonwalescencji pacjenci powinni nosić podtrzymujące obuwie. Pacjenci powinni ograniczyć noszenie ciasno dopasowanego obuwia przez dwa tygodnie.

Syntetyczny implant chrząstki

FDA niedawno zatwierdziła syntetyczne implanty chrząstki do leczenia bolesnego zwyrodnieniowego i pourazowego zapalenia stawów stóp i wielkich palców. Te nowe implanty łagodzą ból i poprawiają funkcjonowanie, zachowując jednocześnie ruchomość stawów. Chirurdzy ortopedyczni z UCLA leczą pacjentów tymi implantami. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Oto niektóre z zalet i wad tej procedury. Mamy nadzieję, że informacje te okażą się pomocne.

Polecamy również:  Smarowanie ran na stopach - co stosować?

Korzyści i ryzyko związane z wszczepieniem cartiva zostały dobrze udokumentowane. Ryzyko infekcji, osteoporozy i zapalenia węzłów chłonnych to powszechne działania niepożądane silikonowych implantów stawowych. Długoterminowy wynik pozostaje jednak niejasny i istnieje szereg potencjalnych powikłań. Ponadto, silikonowe implanty stawów są związane z większą częstością występowania powikłań, takich jak zapalenie węzłów chłonnych i niestabilność stawu. Ryzyko to jest bardziej rozpowszechnione u pacjentów z hallux valgus lub hallux rigidus. Pacjenci z ciężkimi powikłaniami mogą wymagać usunięcia implantu, synovektomii lub artrodezy.

Arthrodesis

Arthrodesis w przypadku halluksów na stopie jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym w celu naprawy uszkodzonego stawu śródstopno-paliczkowego w stopie. Udowodniono, że zabieg daje dobre wyniki, przy minimalnym odsetku powikłań i szybkim czasie rekonwalescencji. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, wymaga minimalnego przygotowania i przestoju. Zabieg może być wykonany w dzień lub wieczorem, w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w skórze nad stawem śródstopno-paliczkowym. Następnie odrywa się ścięgna i więzadła od leżącego pod nimi stawu. Ganglion usuwany jest za pomocą dłuta lub małej piły, a głowa śródstopia przesuwana jest do właściwej pozycji. Czas operacji wynosi zazwyczaj mniej niż godzinę.

Polecamy również:  Jaką biżuterię do stóp można nosić? Kilka sugestii

MUA

W większości przypadków halluks na stopach nie jest stanem zagrażającym życiu i może być leczony prostą operacją. Cheilektomia to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie kostnego guzka nad dużym palcem u nogi. Często wykonywany jest jako operacja jednodniowa w znieczuleniu ogólnym i miejscowym. Dzięki niemu zmniejsza się obrzęk pooperacyjny i czas gojenia. Najlepiej jest wcześniej poddać się badaniu przesiewowemu. Obejmuje ono badanie krwi i omówienie historii choroby.

Cheilektomia jest zazwyczaj wykonywana u pacjentów z hallux rigidusem stopnia 1. Stopień ciężkości tego schorzenia zależy od lokalizacji grzbietowej cheilusa. W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja w celu usunięcia kostnego guzka i przywrócenia prawidłowego ustawienia dużego palca. Zabieg jest zwykle wykonywany techniką małoinwazyjną, ale jeśli nawrót jest wynikiem poprzedniej operacji, konieczna może być druga operacja.

Wewnątrzstawowe zastrzyki sterydowe

Wewnątrzstawowe zastrzyki sterydowe mogą być pomocne dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca lub u pacjentów z haluksem na stopach. Pacjenci muszą mieć swobodny zakres ruchu w dotkniętym stawie i co najmniej 45 stopni bólu podczas leczenia. Chociaż zabieg nie jest bardzo bolesny, wiąże się z nim pewne ryzyko.

W niedawno przeprowadzonym badaniu porównano wpływ zastrzyków wewnątrzstawowych z Ostenilem Mini (kortykosteroid) na hallux rigidus. W obu grupach uzyskano statystycznie istotne zmniejszenie bólu w 12-tygodniowym okresie obserwacji. Jednakże grupa otrzymująca zastrzyki z hialuronianu wykazała większą redukcję bólu podczas chodzenia oraz istotnie poprawiła punktację halluksa MPJ wg American Orthopaedic Foot and Ankle Society.

Polecamy również:  Jak zlikwidować opuchliznę na stopach

Leczenie nieoperacyjne

Pierwszą linią leczenia hallux rigidus jest postępowanie nieoperacyjne. Leczenie nieoperacyjne może obejmować środki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, okłady z lodu, zmianę obuwia, wkładki do butów lub ich kombinację. Leczenie nieoperacyjne nie zapobiega jednak dalszemu postępowi choroby, a interwencja chirurgiczna może być wymagana w przypadku, gdy leczenie nieoperacyjne nie jest w stanie kontrolować bólu i deformacji. Leczenie nieoperacyjne nie zawsze jest zalecane u wszystkich pacjentów i zależy od stopnia zaawansowania zapalenia stawów lub deformacji palucha.

Nieoperacyjne leczenie haluksów na stopach często polega na pobraniu części uszkodzonej kości i umieszczeniu jej pomiędzy stawem. Tkanka miękka może być pozyskana z własnej stopy pacjenta lub ze zwłok. Procedura ta jest skuteczna, ale nie jest tak przewidywalna jak fuzja. Nieoperacyjne leczenie haluksów na stopie nie zawsze jest odpowiednie dla pacjentów z zaawansowanym stadium choroby. Niemniej jednak podejście niechirurgiczne może być dobrą opcją dla pacjenta, który nie odpowiedział na leczenie nieoperacyjne.

Podobne tematy

  • Czy zabieg usunięcia Hallux Valgus musi być bolesny?
  • Dostępne zabiegi na stopy – które wykonać?
  • Rekonstrukcja paznokcia – kiedy jest konieczna?

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Share 0
Elwira 23 czerwca, 2022

Piękna Skóra

  • Peeling Enyzmatic – co możemy dzięki niemu osiągnąć?
    Peeling Enyzmatic – co możemy dzięki niemu osiągnąć?
  • Ranking kosmetyków na grzybicę skóry głowy
    Ranking kosmetyków na grzybicę skóry głowy
  • Czy kremy ujędrniające działają? W jaki sposób?
    Czy kremy ujędrniające działają? W jaki sposób?

Piękne Włosy

  • Puszenie się włosów – jak mu zapobiegać
    Puszenie się włosów – jak mu zapobiegać

Piękne Paznokcie

  • Niektóre sposoby na usunięcie lakieru do paznokci bez użycia zmywacza
    Niektóre sposoby na usunięcie lakieru do paznokci bez użycia zmywacza

Mogłeś Przegapić

Grzybica stóp – jakie są jej objawy?
Stopy

Grzybica stóp – jakie są jej objawy?

15 czerwca, 2024
Smarowanie ran na stopach – co stosować?
Stopy

Smarowanie ran na stopach – co stosować?

15 czerwca, 2024
Imbirowe plastry na stopy – zastosowanie i korzyści
Stopy

Imbirowe plastry na stopy – zastosowanie i korzyści

14 czerwca, 2024
Jaką biżuterię nosić na stopach?
Stopy

Jaką biżuterię nosić na stopach?

12 czerwca, 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?