Na szczęście onycholiza paznokci nie jest nieuleczalna. Dostępne są opcje leczenia zarówno dla medycznych jak i kosmetycznych aspektów tego schorzenia. Można zdecydować się na lakier do paznokci lub dermatologię. W niektórych przypadkach onycholiza może być wynikiem działania bakterii Pseudomonas lub ekspozycji na formaldehyd. W tym artykule wyjaśnimy, jak radzić sobie z tym stanem, a także omówimy możliwe przyczyny i możliwości leczenia. Onycholiza
Formaldehyd jest spowodowana nadmierną ekspozycją na substancję chemiczną znaną jako formaldehyd. Jest to powszechna choroba skóry, przy czym oczekuje się, że do 2022 roku będzie ją miało 16,5 miliona Amerykanów. Dla tego stanu dostępne są różne sposoby leczenia, w tym chirurgiczne usunięcie, częściowa boczna matricektomia, operacja ortonyksu i krioterapia. Najważniejszym krokiem jest ustalenie, co jest przyczyną problemu, i leczenie tego. Zazwyczaj polega to na unikaniu agresywnego obcinania paznokci, które może prowadzić do przerostu części paznokcia.
Onycholiza paznokci często zaczyna się od białawego przebarwienia w pobliżu krawędzi płytki paznokciowej, a także od martwej przestrzeni. Miejsca te mogą zostać zainfekowane przez grzyby, drożdże lub bakterie. W niektórych przypadkach paznokieć może stać się fioletowy, biały lub szary. Stan ten jest często bolesny i może być wywołany przez infekcję grzybiczą lub uraz – Informacje zostały zebrane przez specjalistów serwisu, którzy posiadają obszerne doświadczenie w dziedzinie https://ekostylzycia.pl.
Infekcja drożdżowa
Onycholiza to nieprzyjemny stan, w którym płytka paznokcia unosi się do góry z łożyska. Może być również przebarwiona lub mieć nieregularny różowo-biały brzeg. Może też mieć wżery i zgrubienia na powierzchni. Infekcja może być uleczalna, ale najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne.
Onycholiza paznokci może dotyczyć paznokci u rąk i nóg. Kiedy to się dzieje, tkanka wokół fałdu paznokciowego ulega zapaleniu. W niektórych przypadkach paznokcie wyrastają i przybierają kształt perkusji. Choroba może dotyczyć pojedynczego paznokcia lub całej jego grubej warstwy. Może również rozprzestrzeniać się na otaczające tkanki. Leczenie Onycholizy paznokci zależy od rodzaju grzyba zakażonego w fałdzie paznokciowym.
Choroba tarczycy
Choroba tarczycy może prowadzić do zmian w paznokciach i skórze. Stan ten może być spowodowany zmniejszoną wrażliwością receptorów adrenergicznych na katecholaminy i zmniejszoną odpowiedzią na działanie współczulnego układu nerwowego. Jednak związek pomiędzy chorobami tarczycy a zmianami w obrębie paznokci jest słabo zbadany. Dlatego też podjęto niniejsze badanie w celu scharakteryzowania zmian paznokciowych u chorych na tarczycę. Wczesne rozpoznanie choroby może pomóc w zapobieganiu trwałym następstwom i poważnej zachorowalności.
Zaburzenia czynności tarczycy są częstą przyczyną onycholizy, czyli stanu, w którym paznokcie mogą stać się cieńsze, kruche lub łamliwe. Zmiany w paznokciach występujące u pacjentów z zaburzeniami czynności tarczycy obejmują paznokcie, które są kruche, łamliwe lub białe. Pacjenci z zaburzeniami czynności tarczycy mogą również rozwijać problemy skórne, takie jak suchość i mniejsza potliwość. Hormony tarczycy są ważne dla regulacji pocenia się, które jest oznaką zdrowej skóry i paznokci.
Bakteria Pseudomonas
Pseudomonas aeruginosa jest oportunistyczną bakterią, która powoduje dystrofię paznokci. W przypadkach, gdy nie występuje ona u wszystkich osób, opcje leczenia mogą obejmować antybiotyki i operację. Pacjenci z dystrofią paznokci powinni natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli ich infekcji towarzyszy ból. W niektórych przypadkach może on być oznaką poważniejszego stanu, takiego jak zespół Goldmana-Foxa.
Zespół zielonego paznokcia jest częstym powikłaniem zakażenia bakterią Pseudomonas aeruginosa. W wyniku zakażenia dochodzi do zielonkawego przebarwienia paznokcia, któremu często towarzyszy paronychia otaczającej skóry. Organizm wywołujący Pseudomonas aeruginosa występuje powszechnie w skórze i jest zdolny do wywoływania różnych zakażeń skórnych i ogólnoustrojowych. Opcje leczenia Pseudomonas aeruginosa obejmują antybiotyki miejscowe i ogólnoustrojowe.
Pleśń niedermatofitowa
Pleśń niedermatofitowa jest częstym grzybem powodującym zakażenia aparatu paznokciowego. Wywołuje ją wiele dermatofitów, najczęściej Trichophyton rubrum, ale może być również spowodowana przez inne rodzaje pleśni, np. Candida species. Choroba ta jest częstym problemem dermatologicznym, a szacunki dotyczące częstości występowania wahają się od 7% do 15% w Ameryce Północnej. Około 90% przypadków dotyczy paznokci stóp. Może być związana z podstawowym urazem, takim jak złamany paznokieć. Wiąże się również z czynnikami ryzyka, które są podobne jak w przypadku onychomikozy.
Aby zdiagnozować pleśniawkę niedermatofitową, pobiera się próbkę dotkniętego paznokcia i wysyła do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy histopatologicznej. Lekarz zbada próbki pod kątem obecności dermatofitów, a także określi właściwe leki. Pomimo swojej dokładności, test ma wysoki wskaźnik fałszywie ujemny, dlatego zawsze należy zasięgnąć drugiej opinii.
Podobne tematy