Możesz użyć szamponu dla niemowląt, który został stworzony specjalnie dla nich. Szampon Head & Shoulders jest świetny dla skóry głowy dziecka i jest dostępny w wielu różnych formach. Używaj szamponu na skórze głowy dziecka raz dziennie lub dwa razy w tygodniu i upewnij się, że myjesz skórę z tyłu głowy i z dala od oczu dziecka. Aby zmiękczyć łuski skóry głowy dziecka, nałóż na włosy olej lub wazelinę.
Unikaj wcierania nierozcieńczonego octu, nadtlenku wodoru lub olejków eterycznych w skórę głowy dziecka
Ważne jest, aby unikać wcierania octu, nadtlenku wodoru lub olejku eterycznego bezpośrednio w skórę głowy dziecka. Wiele z tych składników jest kontrowersyjnych i istnieją ograniczone badania dotyczące ich stosowania u dzieci. Niektóre z tych produktów mogą powodować poważne skutki uboczne, a wiele z nich nie zostało ocenionych przez FDA. W związku z tym najlepiej jest skonsultować się z pediatrą przed użyciem tych produktów.
Innym naturalnym środkiem na czapkę kołyski jest ocet jabłkowy. Ten naturalny kwas przywróci pH skóry głowy Twojego dziecka i przyspieszy gojenie. Zawiera on również właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, które pomagają zwalczać drobnoustroje występujące w kołysce. Aloes może być również stosowany na skórę głowy dziecka, aby złagodzić objawy łupieżu.
Unikaj pocierania skóry dziecka nierozcieńczonym alkoholem etylowym lub etanolem
Jeśli używasz środka do odkażania rąk, który zawiera alkohol etanolowy lub etylowy, koniecznie unikaj pocierania nim skóry dziecka. Chociaż alkohol ten jest ogólnie bezpieczny, może być toksyczny dla oczu i może zawierać olejek eteryczny wintergreen. Obie formy alkoholu mają różne stężenia i nie powinny być stosowane na skórze dziecka.
Etanol stosowany miejscowo jest kontrowersyjny, a dowody naukowe wskazują w obu kierunkach. Niektóre badania sugerują, że alkohol może powodować uszkodzenia wątroby, ośrodkowego układu nerwowego i innych układów organizmu. Inne przypisują bezpieczeństwo tej substancji jej miejscowemu zastosowaniu. Ważne jest, aby używać produktów miejscowych, które są rozcieńczone i są odpowiednie dla rodzaju skóry dziecka. Poniżej wymieniono niektóre środki ostrożności związane z etanolem i produktami do stosowania miejscowego na skórę.
Unikaj wcierania nierozcieńczonego etanolu lub alkoholu etylowego w oczy dziecka
Nie należy stosować alkoholu do wcierania w oczy dziecka. Jest to substancja silnie toksyczna. Zawiera również olejek eteryczny wintergreen. Można kupić rozcieńczony alkohol. Jednak większość marek alkoholu do nacierania ma tylko 70 procent stężenia. Dlatego nie jest dobrym pomysłem stosowanie alkoholu do nacierania bezpośrednio na oczy dziecka.
Bezpieczeństwo stosowania etanolu na skórze i oczach niemowląt jest od dawna przedmiotem debaty. Istnieją dowody naukowe wskazujące w obu kierunkach. W niektórych badaniach stwierdzono, że alkohol jest szkodliwy dla skóry i może uszkodzić centralny układ nerwowy i wątrobę. Jednak inne badania uznały etanol za bezpieczny do stosowania miejscowego. Jeśli nie jesteś pewien, porozmawiaj z lekarzem.
Unikaj wcierania nierozcieńczonego nadtlenku wodoru w skórę dziecka
Nadtlenek wodoru jest formą wody zawierającą dodatkową cząsteczkę tlenu, która działa jako środek dezynfekujący i wybielający. Jego mechanizm działania polega na uwalnianiu wolnych rodników, które atakują patogeny. Różne stężenia mają różny wpływ na skórę i oczy, ale nadtlenek wodoru klasy medycznej to zazwyczaj 3% lub mniej. Wyższe stężenia mogą być toksyczne i drażniące dla skóry. Najlepiej unikać ich na skórze niemowląt.
Nadtlenek wodoru jest doskonałym środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym, ale jeśli używasz go na dziecku, musisz upewnić się, że przechowujesz go z dala od światła. Pod wpływem światła słonecznego rozpadnie się na wodę i tlen. Ta substancja nie jest prawie tak poręczna do dezynfekcji i czyszczenia. Wymaga też około sześciu minut, aby zadziałać prawidłowo. Możesz kupić nadtlenek wodoru w lokalnej drogerii lub sklepie spożywczym. Pamiętaj, aby kupować nadtlenek wodoru nadający się do kontaktu z żywnością, którego okres przydatności do spożycia wynosi około sześciu miesięcy.
Podobne tematy