Istnieje wiele możliwych skutków ubocznych, które mogą wystąpić, jeśli farbujesz włosy trwałymi farbami. Chemikalia zawarte w tych farbach zawierają nadtlenek i amoniak, które mogą powodować reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, a nawet raka. Oprócz uszkodzeń skóry, farby te mogą również podrażniać oczy, płuca i układ oddechowy. W związku z tym należy zawsze nosić odzież ochronną i zachować dodatkowe środki ostrożności podczas farbowania włosów.
Trwałe farby do włosów zawierają amoniak i nadtlenek
Amoniak to naturalny składnik, który jest podstawowym elementem farb do włosów. W połączeniu z nadtlenkiem rozkłada melaninę we włosach, dając jasne, żywe rezultaty – Te słowa są dziełem specjalistów serwisu https://pawelskiersinis.pl. W miejscach farbowanych pojawi się odcień kasztanowy na włosach brązowych i bogaty, miedziany na włosach blond. Trwały kolor utrzymuje się przez wiele myć. Efektem jest błyszczący, długotrwały kolor, który z czasem blednie, choć zazwyczaj co sześć tygodni konieczne są poprawki.
Trwałe farby do włosów zawierają nadtlenek wodoru, środek utleniający, który służy jako środek wybielający. Po zmieszaniu z amoniakiem, reaguje on z melaniną we włosach, otwierając łuski i korę włosa i uruchamiając proces trwałej koloryzacji. Ponieważ amoniak jest szkodliwy dla włosów, wiele firm produkuje obecnie farby do włosów bez amoniaku, zawierające w zamian etanoloaminę.
Mogą powodować reakcje alergiczne
Jednym ze skutków ubocznych farbowania włosów może być reakcja alergiczna na samą farbę. Reakcja ta może być łagodna lub ciężka i może się różnić w zależności od osoby. Na szczęście, istnieje kilka opcji dostępnych dla osób cierpiących na alergię na kolor włosów. Niektórzy ludzie mogą tolerować niektóre komercyjne marki farb do włosów, podczas gdy inni mogą używać prawdziwie naturalnych produktów. Niektóre marki, takie jak Light Mountain Natural Hair Color, zawierają składniki botaniczne, takie jak henna i senna, które mają bardzo niski potencjał alergizujący.
Jedną z powszechnych reakcji alergicznych są objawy przypominające zapalenie skóry. Objawy te pojawiają się zwykle na szyi, głowie i rękach. Reakcje te charakteryzują się swędzeniem i pogrubieniem skóry. W ciężkich przypadkach na linii włosów mogą pojawić się pęcherze. Jeśli wcześniej miałaś reakcję alergiczną na farbę do włosów, objawy mogą być bardziej nasilone. Twój kolorysta może zalecić Ci zrobienie przerwy w jej stosowaniu na jakiś czas.
Mogą powodować podrażnienie skóry
Wiele substancji chemicznych stosowanych w farbach do włosów może podrażniać skórę. Jedną z takich substancji chemicznych jest parafenylenodiamina, która jest najczęściej stosowana w ciemnych farbach do włosów. PPD jest znana z wywoływania reakcji alergicznych u niektórych osób, ale po całkowitym utlenieniu jest mało prawdopodobne, aby powodowała objawy. Parafenylenodiamina może jednak powodować inne skutki na skórze, w tym swędzenie i pęcherze w pobliżu linii włosów.
W niektórych przypadkach reakcje te będą natychmiastowe, ale ich ujawnienie się może potrwać kilka dni. Jeśli nie ustąpią po 48 godzinach, należy udać się do lekarza w celu wykonania testu alergicznego. W przypadku silnej reakcji alergicznej może rozwinąć się kontaktowe zapalenie skóry, które ostatecznie może doprowadzić do pokrzywki i anafilaksji. W takim przypadku reakcja alergiczna może być śmiertelna.
Mogą powodować raka
Najnowsze wyniki badania przeprowadzonego przez Brigham and Women’s Hospital w Bostonie sugerują, że farba do włosów może zwiększać ryzyko rozwoju raka. W badaniu wzięło udział ponad 17 000 kobiet, które używały trwałego koloru włosów przez okres 36 lat. Naukowcy znaleźli związek między stosowaniem farby do włosów a większością rodzajów raka. Ale były też różnice w zależności od rasy, wieku i rodzaju stosowanego produktu. Naukowcy wciąż badają, dlaczego farby do włosów powodują raka.
Kilka czynników może być odpowiedzialnych za zwiększone ryzyko rozwoju raka w przypadku stosowania farby do włosów. Na przykład, ciemne farby zawierają więcej substancji chemicznych niż jaśniejsze. Ponadto osoby, które zaczęły farbować włosy przed 1980 rokiem, były bardziej narażone na ryzyko rozwoju raka krwi. Wyniki te nie są jednak jednoznaczne. Potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić, czy farbowanie włosów jest przyczyną raka u ludzi. Na razie ryzyko zachorowania na raka w wyniku farbowania włosów jest niskie, ale należy o tym pamiętać.
Podobne tematy