Być może zauważyłeś, że Twoje paznokcie zmieniają kolor na zielony. Powinieneś wiedzieć, że może to być oznaką kilku różnych infekcji. Ważne jest, aby zidentyfikować bakterię, która powoduje zieloną plamę, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus i Paronychia – Sekcja jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez redakcję serwisu ogrodopolis.pl. W większości przypadków zielonym paznokciom można zapobiec stosując odpowiednią pielęgnację i higienę.
Pseudomonas aeruginosa
Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem zakażenia pseudomonasem na paznokciu jest zielone przebarwienie paznokcia. Zakażenie nie jest bolesne, ale klient powinien natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli paznokieć jest tkliwy lub pojawia się ropa. Zazwyczaj infekcja jest infekcją mieszaną, co oznacza, że występują w niej różne rodzaje bakterii. W zależności od rodzaju infekcji może ona wymagać drenażu i posiewu.
Objawy zakażenia Pseudomonas są podobne do objawów zakażenia bakteryjnego. Mogą być łagodne lub ciężkie. Jeśli zakażeniu towarzyszy gorączka, lekarz wykona badanie krwi w celu potwierdzenia diagnozy. Jeśli zakażenie jest łagodne, mogą zostać przepisane antybiotyki, które mogą mieć postać kremów, kropli do oczu lub tabletek.
Leczenie zakażenia paznokci wywołanego przez Pseudomonas jest na ogół dość proste. Zalecane są fluorochinolony. Inne zakażenia bakteryjne paznokci mogą wymagać wykonania posiewu i badania wrażliwości. Pomocne może być leczenie za pomocą roztworu miejscowego. Często skuteczny jest 10% roztwór efinakinazolu firmy Anacor Pharmaceuticals lub Valeant Pharmaceuticals. Krem powinien dotrzeć do łożyska paznokcia, aby był skuteczny.
Zespół zielonego paznokcia jest objawem zakażenia paznokcia bakterią Pseudomonas. Paznokcie pojawiają się odbarwione na zielono i zmieniają kolor na czarny. Choroba może być również spowodowana przez akryl lub naturalne paznokcie oddzielone od podłoża paznokcia. Aby wykryć zakażenie bakterią Pseudomonas, lekarz powinien regularnie badać paznokcie.
Gdy zakażenie jest poważniejsze, u pacjenta może wystąpić zespół zielonego paznokcia. Stan ten może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym paznokcia o nazwie Pseudomonas aeruginosa. W niektórych przypadkach Pseudomonas może powodować różne dolegliwości, w tym różowawe przebarwienie lub żółtawo-biały paznokieć.
W ciężkich przypadkach może być konieczne leczenie. Leczenie zakażenia pseudomonas obejmuje leczenie 1% kwasem octowym, antybiotykami i kremem przeciwgrzybiczym. Objawy mogą utrzymywać się po leczeniu lub przez długi czas. Zakażenie może mieć charakter ogólnoustrojowy i wymagać dalszych badań. Jeśli przyczyna nie jest jasna, należy wykonać badania krwi w celu potwierdzenia jej obecności.
Staphylococcus aureus
Jeśli masz infekcję paznokcia, możesz obawiać się, że bakteria w nim zawarta jest niebezpieczna. Ten rodzaj infekcji może mieć różny przebieg – od zwykłego czyraka do infekcji pożerającej ciało. Ciężkość infekcji zależy od głębokości, siły i szybkości rozprzestrzeniania się. Bakteria ta jest często częścią normalnej flory ludzkiego organizmu. W rzeczywistości około 20% populacji jest nią regularnie kolonizowane. Pozostałe 60% jest skolonizowane poza i na bieżąco. Jeśli jednak uważasz, że masz zakażenie gronkowcem, musisz pobrać posiew bakterii i uzyskać od lekarza ostateczną diagnozę.
Istnieje kilka sposobów badania paznokci na obecność bakterii. Pierwszym z nich jest użycie hodowli. Posiew bakterii jest najprawdopodobniej pozytywny, jeśli jest ona obecna na paznokciu. Jeśli jednak hodowla pochodzi od osoby zakażonej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykrycia zakażenia. Zakażenia gronkowcami w paznokciu mogą być groźne dla życia.
Pomimo powszechnego stosowania, antybiotyki stosowane w leczeniu zakażeń wywołanych przez Staph aureus nie są całkowicie skuteczne w większości przypadków. Najlepszy plan leczenia obejmuje połączenie antybiotyków i leczenia rehabilitacyjnego. W idealnej sytuacji należy leczyć zakażenie antybiotykiem przez siedem do dziesięciu dni. Jeśli nie widzisz żadnej poprawy, najlepiej zmienić kurs antybiotyków.
Leczenie chirurgiczne jest również opcją. Zakażenie można wyleczyć poprzez usunięcie paznokcia i marsupilizację eponychium. Można ją leczyć antybiotykiem i preparatem stosowanym miejscowo. Jeśli to leczenie jest nieskuteczne, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania bardziej zaawansowanej opieki. W ciężkich przypadkach może być konieczne usunięcie paznokcia i ponowne zakażenie płytki paznokciowej.
Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja skóra jest zakażona bakteriami Staph, powinieneś odwiedzić lekarza. Lekarz może zalecić plan leczenia w oparciu o wyniki posiewu. Często lekarz zaleci kurs antybiotyków na podstawie historii klinicznej pacjenta. Wykona on również badanie kulturowe na dotkniętym obszarze, aby upewnić się, że zakażenie nie jest poważne.
Paronychia
Najczęstszym sposobem rozpoznania zielonych bakterii na paznokciu jest szukanie grzbietów wokół paznokcia. Paznokieć może być również suchy i łamliwy. Paronychia jest spowodowana infekcją drożdżową, która uszkadza skórkę paznokcia. Jeśli zauważysz, że masz ten problem, możesz chcieć zastosować miejscowo krem przeciw drożdżom. Dobry krem na ten rodzaj infekcji będzie zawierał klotrimazol, mikonazol lub terbinafinę.
Jeśli martwisz się, że masz zielone paznokcie, natychmiast podejmij działania. Nieleczona może przejść w przewlekłą paronychię, czyli chorobę zapalną fałdów paznokciowych. Aby leczyć ten stan, należy namoczyć dotknięty nim paznokieć w rozcieńczonym roztworze wybielacza lub użyć roztworu na bazie kwasu octowego. Leczenie może trwać kilka tygodni, w zależności od klimatu. W chłodniejszym klimacie stan ten może ustąpić szybciej.
Jeśli zauważyłeś zieloną plamę na swoim paznokciu, prawdopodobnie złapałeś objawy paronychii, infekcji grzybiczej aparatu paznokciowego. Symptomy tego schorzenia to żółtawe przebarwienie w paznokciu, hiperkeratoza podpaznokciowa, a także ewentualna onycholiza. Na szczęście objawy paronychii są łatwe do zdiagnozowania.
Stan ten jest bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. W niektórych przypadkach paznokieć zostaje uszkodzony w wyniku długotrwałego kontaktu z wodą lub detergentami. Może jej również towarzyszyć paronychia w przylegającej skórze. Najczęstszym gatunkiem bakterii, który powoduje zieloną bakterię na paznokciach jest Pseudomonas aeruginosa. Chociaż objawy zielonych paznokci nie są tak poważne, w wielu przypadkach zakażenie może prowadzić do poważnych problemów ogólnoustrojowych.
Kiedy już zidentyfikujesz, że masz infekcję bakteryjną, najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Możesz zacząć od utrzymania obszaru tak czystego, jak to tylko możliwe. Następnie upewnij się, że używasz cążek do paznokci, które są odpowiednio zdezynfekowane po każdym użyciu. Utrzymuj również krótkie paznokcie, ponieważ długie paznokcie stwarzają więcej miejsca dla rozwoju grzyba. Ważne jest, aby unikać skubania lub klejenia paznokci, ponieważ może to spowodować infekcję grzybiczą.
Noszenie ciasno dopasowanych butów
Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie u stóp są zielone, mogą być one spowodowane przez lakier do paznokci lub przez infekcję chloronychia. Infekcja ta jest zwykle wywoływana przez bakterie, które rozwijają się w wilgotnym środowisku. W ciasnych butach bakterie te mogą się rozwijać. Niezależnie od tego, jak to zauważyłaś, nie próbuj szorować zielonego koloru. Może on nie zejść sam.
Najczęstszą przyczyną powstawania grzybów na paznokciach jest bezpośredni kontakt z wilgotnymi miejscami. Częstym źródłem są podłogi obiektów sportowych, wspólne prysznice, sierść zwierząt domowych. Ponadto noszenie ciasno dopasowanych butów powoduje powtarzające się urazy paznokci u stóp, co może zwiększać ryzyko wystąpienia grzyba. Chociaż choroba ta jest rzadko dziedziczona, sportowcy są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nią.
Inną przyczyną jest narażenie na wilgotne środowisko, które sprzyja namnażaniu się bakterii Pseudomonas aeruginosa. Osoby pracujące w takim środowisku mają większe ryzyko zachorowania niż ci, którzy tego nie robią. Jeśli jesteś w sytuacji wystawiania palców na działanie żywiołów, noś buty z zamkniętymi palcami, aby chronić stopy przed wilgocią. Noszenie ciasno dopasowanych butów może również spowodować rozwój infekcji grzybiczych lub łuszczycy paznokci.
Podobne tematy